Jak na vybavení?

Povinné vybavení

Povinné vybavení je povinné. Tým, který ho nemá, bude mít problémy. Proto si ho vždy sežeňte. Orgové ví o čem mluví.

Totéž platí pro povinnou mapu. Pokud orgové specifikují minimální rok vydání, tak ho dodržte. Mapy se vyvíjí a mění.

Pomůcky pro luštění

Na každé hře budete potřebovat nějaké pomůcky pro luštění. V první řadě to bude papírnictví: tužka, guma, papír, podložka na psaní, nůž, nůžky, kalkulačka, pravítko, kružítko, lepidlo, izolepa, zápalky, svíčka, špendlík, niť, pastelky …

Vhodný je čtverečkovaný papír. Umožní vám psát písmenka do přesných pozic, což je pro některé šifry důležité. Na čtverečkovaném papíře lze dobře nakreslit geometrické tvary, měřit délku čar, kreslit hrací pole apod.

Další fintou jsou eurofólie a lihové fixy. Zadání vložíte do eurofólie a lihovou fixou luštíte. Pokud není postup správny, fólii otočíte nebo zahodíte a můžete začít znovu s neporušeným zadáním.

Někdy orgové zařadí šifru, která se řeší na základě předchozích šifer. Měl by být určen jeden hráč, který bude shromažďovat veškeré materiály, které během hry získáte. Vhodné jsou proto nepromokavé desky na přenos vyřešených šifer.

Dále se vám můžou různé pomůcky pro luštění

Na stanovišti

Cestou na stanoviště si potřebujete svítit, stejně jako na stanovišti při luštění. Vhodné jsou čelovky nebo na stanovišti větší lampa.

Nad některými šiframi budete sedět delší dobu. Je dobré si vzít karimatky, alumatky, celty, židličky apod.

Pokud během hry prší nebo sněží, je třeba zabezpečit vhodné místo pro luštění. Ve městě jednoduše vyhledáte úkryt. Horší je to v terénu. Osvědčila autoplachta nebo celta, kterou pomocí provazů a gum napnete mezi stromy. Pak může luštit více lidí, aniž by jim pršelo do šifry. Místo plachty můžete zkusit velké deštníky, ale pak se nad šifrou sejdou maximálně 2, 3 lidi, kteří mají v ruce deštník.

Oblečení

Vybrat oblečení na noční hru je těžší než výběr na denní hru.

Počasí na šifrovačkách bývá zrádné. Přes den teploty dosahují klidně třicítek a nad ránem za jasné noci u vody může být námraza. Proto je vhodné oblečení, které můžete vrstvit. Na pochody odkládat, na luštění přidávat vrstvu za vrstvou. Hráč, který mrzne nebo je naopak uvařený, neluští. Zmrzliny by měly zvážit rukavice a kulicha.

Dobrá obuv je důležitá. Během šifrovací hry najdete okolo 20 až 30 kilometrů v závislosti na typu šifrovací hry, její délce a vašem bloudění. Ne vždy se chodí městem, takže počítejte s terénem, blátem, loužemi a ranní rosou.

Některé týmy berou spacák. Může zahřát, ale svádí ke spánku.

Občerstvení

V závislosti na délce hry se dopředu vybavte jídlem a pitím. Mnohdy není příležitost něco koupit. Nepodceňujte pitný režim, za horkého dne bude spotřeba vody větší. Naopak za deště toho moc nevypijete. Zvažte, zda si nevezmete do termosky teplý čaj nebo kafe na ranní mrznoucí krize.

Na noční hru by nemělo chybět jídlo. Budete mnoho hodin pod zátěží (fyzickou i psychickou) a je třeba doplňovat energii. Vhodné jsou potraviny, které dodají cukry. Jídlo by mělo být výživné a lehce stravitelné.