Řešení šifer

1. Sova 4. Česká křížovka 9. Geometrická
1a. Digitální 5. Čorej 10. Světová
1b. Posvátné řady 6. Aktivity 11. Rady na šifrovačku
1c. Čtverečky 6a. Kruhová 12. Čísla
1d. Klíč 6b. Vícekroková 13. GPS
1e. Obrázky 6c. Matematický koutek 14. Psí pohled
2. Identita 7. Zuzčiny omalovánky 15. Cíl
3. Zákoutí 8. Hudební  

Řešení 13. – GPS

[ Šifra | Nápověda | Řešení ]

Celý text šifry nad rámečkem se „záznamem protokolu NMEA“ (log) je kurzívou, takže si jsme jisti, že v něm není šifra. Je tam ještě uvedeno, že GPS potřeba nebude, abyste neměli tendenci ji případně nouzově shánět.

Když není třeba GPS a přitom to bude o navigaci, vytáhneme mapu. Uděláme pozorování, že v logu jsou 3 typy vět (GPGSA, GPGSV a GPRMC).

GPGSA se nás snaží nabádat, že budeme pracovat 2D a že nás čekají informace o stanovištích s1 až s6, z druhé pak s8 – s13. Navíc když vezmeme desetiny od čísel na konci řádků uvozených GPGSA, vyjde nám „AZIMUT“.

GPGSV nám pro změnu v blocích oddělených pomlčkami prozradí (po převodu čísel na písmena): „VZPOMEN,KDE“ „STANOVISTE“ „UZ, VITE“ „KAM“ „DAL?“

Věty GPRMC mají na začátku rostoucí čísla 1– 14. Zde už nám ze všech informací musí dojít, že každá GPRMC věta odkazuje na 1 z předešlých stanovišť a poslední – ta s otazníky bude hledané 14. stanoviště. Ještě pro ujištění je za každým stanovištěm datum začátku Hradecké sovy, abychom nevymýšleli nesmysly, co by mohlo sX být.

Každá GPRMC věta obsahuje metry a stupně, které nesou informaci, jako daleko a pod jakým azimutem je ze 14. stanoviště „vidět“ to které předchozí. U 14. věty je 0 m a 0°. To by nás mělo k této myšlence nasměrovat. Jednoduchým převrácením stupňů (přičtením 180° a zamodulením 360) pak už jen např. pomocí kružítka v mapě najdeme průsečík uvedených vzdáleností z předchozích stanovišť. Podle pečlivosti rýsování použijeme více či méně z předchozích stanovišť.

GPS souřadnice stanovišť jsou skutečné. Stanoviště 7 chybí, protože výzva i pohoda jej měla na jiných místech a vnášelo by to zmatky.

Šifra byla zařazena ke konci, aby bylo k dispozici dostatek referenčních bodů v různých místech Hradce a řešení šlo tak zakreslit přesně o mnohokrát ověřit.


Fórum

Nový příspěvek
Napište nospam
« Předchozí 1 Další »