Řešení šifer

1. Tajenkové obrázky 6. Věty
2. Rytíři 7. Hvězdné nebe
3. Biskup 8. Vodácký kroužek
4. Obrázky 9. Stolní hra
5. Hodinky 10. Vláčky

Řešení 3. – Biskup

[ Šifra | Nápověda | Řešení ]

Šifra popisuje cestu po mapě z 15 století, kdy měly obě řeky více ramen a existovalo více jejich soutoků.

Při luštění je potřeba pracovat se středověkou mapou a mapou z 1987. Tyto mapy mají stejné měřítko a jde překrýt přes sebe. Středověká mapa nemá sever přesně na horním okraji mapy a je lehce deformovaná.

Aby bylo překrytí map možné, šifra uvádí 3 referenční body, které mají být použity pro jejich slícování.

  • Východní strana kopce Rožberk – Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v ulici Slavíčkova
  • Koňský trh – Husovo náměstí. Dnes už se jmenuje Malé náměstí.
  • Chrám sv. Ducha

Pokud se do slícováných map probodne špendlík v místě jižního soutoku Labe a Orlice, na mapě 1987 se označí západní roh zahrádkářské osady Květen.


Fórum

Nový příspěvek
Napište nospam
PePe
12.09.2017 13:26
Nám se zase nelíbilo, že se mělo používat více map. Když na začátku bylo řečeno, že se šifra váže k jedné ze tří map. Šli jsme teda až na jižní soutok Labe s Orlicí (slepé rameno Labe) a když tam nic nebylo, tak jsem si všimli, že v blízké vesnici je pomník Jana Husa na křižovatce, kde taky samozřejmě nic nebylo. Takže jsme vzali řešení, museli se z Třebeše vrátit k Labi. To znamenalo pád z 5. pozice na 35. a v podstatě ztráta nadějí a dobrého pocitu ze hry...
Elišky
12.09.2017 12:44
Nelíbily se mi dvě věci. Zaprvé trojský kůň v podobě toho, že všechna tři místa kudy biskup šel ležely na stejné přímce. A pak to, že mapy moc neseděly na sebe, což postupu luštění moc nenahrávalo. Nebýt toho, že nám to jasně řekla nápověda, nejspíš bysme tam nešli, i kdyby nás tenhle postup napadnul.
Zuzka
10.09.2017 20:10
Tahle "šifra" se mi moc nelíbila, protože se vlastně ani nic neluštilo, stačilo si jen přečíst poslední větu. Nevěřila jsem tomu, že by tam nebyl ještě nějaký háček, a tak jsme na stanovišti ještě půl hodiny seděli a dokonce přemýšleli nad nápovědou, i když jsme už dávno měli "vyluštěno". Tohle se opravdu moc nepovedlo :(
Yeti
10.09.2017 09:40
Přiznávám se, že nevím, jak je soutok definován jako konkrétní bod, kam by šlo zapíchnout špendlík, a určit tak místo s větší přesností než od oka pomocí zhruba zachovaného toku Labe od taktéž zhruba zachovaného severního soutoku (a úvahy, že rozcestí najdeme spíš na břehu než v Labi). Růst chyby extrapolace slícování se vzdáleností od oblasti pokryté referenčními body je druhá věc, ale tu tady nemá ani smysl rozebírat.
« Předchozí 1 Další »