Zadání šifer

1. Pexeso 6. Kukačka
2. Nekorektní 7. Pětka
3. Řidič 8. Souboje
4. Dva rody 9. Skoro v cíli
5. Obrázky 10. Klíče

Šifra 8. – Souboje

[ Šifra | Nápověda | Řešení ]

Stáhnout jako PDF


Fórum

Nový příspěvek
Napište nospam
Petr (Zaza loudí zelí)
13.09.2018 17:11
Šachovnici i figurky jsme měli celkem brzy. Tím, že tam byly šachové nesmysly (např. pěšec na poslední řadě), tak jsme zavrhli veškeré cesty na hraní partie a soustředili se jen na figurky. Díky tomu jsme také brzy přišli na semafor.

Totálně jsme se ale zasekali na interpretaci tajenky. Nejdřív jsme to četli po řádcích, kde samozřejmě nic nebylo. Pak jsem si všiml, že v černých písmenech je slovo CTYRI. Bohužel jeho čtení není úplně jednotné, protože v b sloupci se čte shora dolů a v e sloupci naopak zdola nahoru. Takže jsme si pořadí čtení na plán raději namalovali a uviděli číslo 5. V bílých figurkách jsme zase našli pěknou přesmyčku NAJDE, která hezky kreslí číslo 9.

Moc se nám to nelíbilo, ale indícii NAJDE CTYRI jsme interpretovali jako pokyn k hledání stanovišť obahujících číslici 4. Po jistém přemlouvání se jsem oběhl všechna stanoviště obsahující číslo 4 v rozumné vzdálenosti a na tom posledním vytipovaném byla další šifra. Pořád se nám ale do jejího luštění nechtělo, protože jsme si říkali, že tam určitě musí být ještě nějaký krok. Pak jsme si všimli, že 14 je 5 + 9. To nás uklidnilo a začali jsme luštit další šifru.

Až v cíli jsme se dozvěděli, že NAJDE mělo být JEDNA a žádný další krok tam být neměl :-)
Honza
11.09.2018 13:20
Straka: To sice mohou, ale ne současně s osmi pěšci stejné barvy. Tedy jestliže se jiné figury nemění ani nepřidávají.
Gimli2 (org)
11.09.2018 12:41
Sachovym znalcum:
Smi se dle pravidel pesec po dosazeni druhe strany ponechat pescem, nebo to musi byt JINA figura?

Je mi jasne, ze bude pak prakticky bezceny, kdyz nemuze nikam jit. Mohl by teoreticky slouzit jako blokant, kdyz bude jinou figurou jisteny.
Straka
10.09.2018 23:15
Dve damy v jedne barve byt mohou (my tedy tipovali ze zacatku Campbell na gazelu, takze jezdce :) a pesec se na konci nemusi menit v damu ale v libovolnou jinou figuru krom krale.
V nasem otocenem rozlozeni sachovnice ale byly oba kralove v sachu, coz take neni mozne, takze cerny pesec vzadu vlastne byla jen drobnost :D
Yeti
10.09.2018 12:22
Taky jsme kvůli nemožnému pěšci ‚‚hráli za černého‘‘. Třebaže to zpětně nedává smysl, protože to očividně nebyla šachová úloha a mohlo tam být cokoli kdekoli v libovolných počtech. Nějak to nevadilo. V pěšcích byl jakýsi bordel, zatímco ve figurách pořádek -- a hlavně tajenka -- tak jsme se jimi zbytečně netrápili.
Adewzen
10.09.2018 08:55
Naše uvažování nevzalo možnost, že jsou na šachovnici 2 dámy stejné barvy. Takže Campbell jsme si označili jako věž.

S písmenem špatně a tím, že vlastě nebylo zadané v jakám pořadí se to má přečíst nám skreblení dalo docela zabrat.
Martin(org)
09.09.2018 20:42
Některá písmena v tajence kódovaná přes semafor vyžadují použití silných šachových figur (dáma nebo král). Aby se tajenka četla zleva doprava, tak musí být umístěny někam doprostřed šachovnice. To vytváří mnoho omezení pro umístění dalších šachových figur, které musí útočit pouze dvěma pevně danými směry.

Hodně testerů nemělo problém s rekonstrukcí šachovnice, ale s druhým krokem - útok pouze na 2 jiné figury, převedení na semafor a přečtení.

Trochu mohl napovědět název, ale snažil jsem se, aby umístění figur z pohledu pravidel šachu bylo nesmyslné. Aby týmy nezkoušely odehrát regulerní šachové partie a mohly rychle vyloučit některé slepé uličky. Proto tam byl pěšec na e8.

Koukám, že to někoho naopak zmatlo.
Věšák
09.09.2018 18:43
Straka: Takové postavení by ale nemohlo nastat ani při otočení šachovnice - z pěšce by totiž hned byla dáma... Nebo se pletu?
Straka
09.09.2018 10:56
Matouci pro natoceni sachovnice je pozice cerneho pesce na e8 (ve vasem znaceni), ktere nemuze v sachu nastat (pokud bily zacina dole). Proto jsme meli sachovnici obracene a utocili nam i pesaci :(
Honza
09.09.2018 09:21
Kdyz nahodou zapomenete na Obamovou a Campbell, respektive po zkusenosti s vyresenim bile, ze na sloupec je vzdy jen jedna figurka, vyjde vam TRI, takze 13, coz bylo v mape hned kousek za 14tkou :-)
« Předchozí 1 Další »